Történetünk

Szellemi örökség

A méhészkedés, mint mesterség hosszú múltra tekint vissza családunkban. Az első méheket még feleségem nagypapája, Bocskor Sándor kárpátaljai asztalosmester telepítette a saját maga által készített kaptárakba valamikor a múlt század közepén. A kezdeti lelkesedést követően a méhészet komoly vállalkozássá nőtte ki magát a családban, a tiszafarkasfalvi kertjük végében, mely gyakorlatilag a Tisza-folyó vadvirágos árterével határos, néhány év leforgása alatt már 240 méhcsalád talált helyet fekvő Nagy Boczonádi rendszerű kaptárakban. Bocskor Sándor méhészetének fő profilja a méhanyanevelés volt. Sikerességét mutatja, hogy méheinek híre messze földre eljutott, még a mai Oroszország (akkoriban Szovjetunió) belsejéből is rendszeresen kapott megrendeléseket.

Az első lökés

2016-ban feleségemmel egy erdélyi tanulmányi kiránduláson vettünk részt, ahol a legendás Havasi Mézet forgalmazó korondi Szász Ilyés Méhészetének telephelyén pillanthattunk be a méhek és a méhészek életébe.

Hazatérve Magyarországra, az ott szerzett élmények nyomán, néhány hónapos gondolkodást követően iratkoztam be Pécsett egy méhészeti tanfolyamra, ahol a megye legfelkészültebb szakembereitől tanulhattam a méhekkel való munkáról. Oktatóim voltak May Gábor, megyei méhészeti szaktanácsadó, a MayBee tulajdonosa és Balogh Imre Arany Kaptár-díjas magyaregregyi méhész és méhanyanevelő. A méhek egészségének védelmével kapcsolatos feladatokkal Bartha Attila kiváló villányi állatorvos szemináriumain ismerkedhettem meg. Végül 2018. július 14-én szereztem sikeres méhészeti szakképesítést a Baranya megyei Cserdiben megtartott vizsgán.

A méhészetünk

Méhészeti tanulmányaimat követően sokáig váratott magára a tényleges indulás. Olyan termelőhelyet szerettem volna ugyanis választani méheimnek, amely magaslaton fekszik, akác és hárs erdővel övezve, viszonylag messze a mezőgazdaság által használt földterületektől és ahol lehetőség szerint a szomszédok számára sem jelent problémát a bogarak jelenléte. Bár a fentebbiek szerint meglehetősen szigorú feltételrendszert szabtam a helyszínválasztáshoz, mivel Baranyában élünk, a Mecsek-hegység számos vonulata jó alapot kínál ilyen sokrétű szempontrendszer mellett is. A megfelelő helyre végül 2020 nyarán leltem rá a Mecsek-hegyháton fekvő Bodolyabér településen, ahol az egyházbéri településrész szőlőhegyén elterülő egykori Kelemen- és Antal-birtokok megvásárlásával fél hektárt meghaladó nagyságú egybefüggő területen kezdtünk hozzá a méhészet berendezéséhez. Végül rákövetkező év, azaz 2021. áprilisában vásároltam 20 méhcsaládot Baranya második legnagyobb méhészeti vállalkozójaként számontartott Rontó Gyula baksai telephelyéről. A buckfast méhcsaládok által alkotott állományunkat Herr János elismert kemsei méhész, korábbi ormánsági méhegészségügyi felelős precíz kivitelezésű Hunor kaptárjaiban szállásoltam el. Hamarosan megépült pergetőházunk, a feltétlenül szükséges eszközökkel és minimális gépesítéssel. A kezdeti nehézségek és gyakorlatlanságunk ellenére az első év sikerrel telt, öt mézfajtából (akác, hárs, repce, napraforgó, aranyvessző) is jelentős mennyiséget tudtunk pergetni. Állományunkat is szaporítani tudtuk, jelentős részben a pécsi méhanyanevelő, Szabó Gellért őshonos tájfajta pannon méhanyáinak segítségével.

Ma már a Mecsek-hegyháton fekvő Bodolyabér mellett a Zselicben, a Kishajmás melletti erdőségben, Árpádtetőn és a Zengőn is vannak méheink; kínálatunk pedig vegyes virág-, medvehagyma- és gesztenyemézekkel bővült.

Ennyit itt, a többit pedig ismerje meg személyesen! Jöjjön el és látogasson meg bennünket Ön is a Bodolyabéri Méhfarmon és kóstolja meg mézeinket!

 

Pécs, 2021. szeptember 30.

Barkóczi Csaba
méhészmester
Mecsek Aranya

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram