Mézek

Akácméz

Az akácméz Magyarországon 2014 óta a Parlament által hungarikumként nyilvántartott nemzeti érték. Hazánkban találhatók ugyanis Európában a legnagyobb kiterjedésű akácosok, melyek kiváló mézet eredményeznek a hazai klimatikus viszonyok között. A magyar akácméz nem véletlenül számít kitűnő márkanévnek a külföldi piacokon.

A bodolyabéri szőlőhegyen a legendás méhészeti szakíró, Fritsch Ottó korábban 82 hektár akácerdőt írt össze, melyek közel 300 méterrel a tengerszint felett, a dombtetőn terülnek el, távol a lakott területektől és a közutaktól. Éppen ezért mentesek mindenféle mezőgazdaságból, ipari tevékenységből és közlekedésből származó szennyeződéstől és mindemellett fantasztikus ízélményt nyújtanak fogyasztóink számára.

 

Hársméz

Méhészetünk legkelendőbb méze. A zselici vidék messze földön híres a méhek szempontjából ideálisnak számító hársligeteiről, mely első osztályú, magas vitamin és ásványi anyag tartalmú mézet eredményez. Nem véletlen, hogy környékünk rendkívül népszerű a vándorméhészetek körében: az ország legtávolabbi tájairól is érkeznek évente méhészek a Zselic és a Mecsek találkozásához, hogy itt gyűjtethessék össze méhcsaládjaikkal a hársfák virágjának bódítóan lágy és finom mézet eredményező nektárját.

Repceméz

Krémes jellegű, fehér színű kristályos méz, mely kenyérre vagy kalácsra kenve finom reggeli energiabomba. Minden családnak ezt ajánljuk napindítóként!

Hideg téli napokon pedig az egyik legjobb méz a különböző teák ízesítéséhez, amely sajátos ízvarázst kölcsönöz.

Az elismert méhészeti szakíró, Hevesi Mihály szerint a mézhez társuló magas E vitamin tartalom segíti a sejtregenerációt, ezáltal lassítva a szervezet öregedését.

Napraforgóméz

A napraforgó Amerikából került kontinensünkre, így Magyarországra is. Miután a Mecsek-Hegyháton is elterjedt, hamar felismerték a növény kiváló mézelőképességét. Vidékünkön egy „boszorkányos” néphagyomány is kötődött hozzá: a lányos házaknál a kiszemelt vőjelöltet napraforgómézes süteményekkel, teával kínálták, annak érdekében, hogy az eladó lány kelendőbb legyen. Ennek oka a napraforgóméz magas cink tartalma, ami amellett, hogy fontos ásványi anyag az emberi szervezet számára, komoly tesztoszteron serkentőként hat a férfiakra, ezzel a férfi nemi hormonok működését segíti. Afrodiziákum.

Aranyvesszőméz

Az aranyvessző (szolidágó) kárpáti tájváltozata a Baranya-csatorna és a mecseki hegyoldal erdei vízmosásaiban megbúvó sárga virágzatú növény, amely augusztusban adja tápláló nektárját méheinknek. Vidékünkön valódi mézkülönlegességnek számít, ritkán tudnak méhcsaládjaink sok mézet gyűjteni róla. Íze, zamata teszi különlegessé. Valódi kuriózum, mely étkezés után kiváló desszert az édesszájúak számára.

Medvehagymaméz

A medvehagyma méze szintén kuriózumnak számít, hiszen medvehagyma Magyarországon leginkább a Mecsekben és elvétve a Bakonyban található, de a méz érleléséhez elegendő nektárt a méhek részére igazán csak az Orfű - Pécs - Mánfa tengelyen virágzó növénykolónia ad és ezen a vonalon is csak eltérő intenzitással a különböző években.
Ennek a ritka és különleges aromájú mézfajtának számos jótékony hatása ismert - bár azt nem tudjuk megmondani, hogy "vámpírok" ellen mennyire alkalmas - mint ahogy egy humoros vásárlónk egy rendezvény alkalmával megkérdezte - de kétségkívül hasznos az emberi érrendszerre és vérkeringésre. A régi idők méhészei úgy tartották, hogy reggel egy teáskanál medvehagymaméz felér egy gerezd fokhagyma elfogyasztásával.

Gesztenyeméz

A gesztenyeméz (hasonlóan a medvehagyma- és az aranyvesszőmézhez) hazánkban kuriózumnak számít, hiszen kevés az egybefüggő szelídgesztenye erdő az ország területén. Baranyában mindössze egy helyen, a Mecsek legmagasabb pontjának számító Zengő-hegy lábánál van megfelelő kiterjedésű erdőterület: a méltán híres, ám sajnos eltűnő félben lévő ősi szelídgesztenyésben. Méheink is ezekről az öreg gesztenyefákról gyűjtik a méznek alapot adó nektárt.

A gesztenyeméz világosbarna színű, kellemesen kesernyés utóízt kölcsönző méz, mely rendkívül gazdag ásványi anyag tartalommal bír.

A gesztenyemézet, melyet számos helyen orvosi mézként emlegetnek és sebgyógyító hatást tulajdonítanak neki, mi kizárólag étkezési céllal ajánljuk mindenki figyelmébe. Külsődleges használatát csak kezelőorvosi utasításra, előzetes orvosi javaslat esetén tartjuk elfogadhatónak és semmiképp sem az orvosi kezelést helyettesítendő "csodaszerként".

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram