Pécs, Árpádtető

2023-ban az árpádtetői erdőség Melegmányi-völgy felett elterülő részén, a tengerszint felett mintegy 500 méteres magasságban hoztuk létre legmagasabban fekvő méhesünket, melynek fő célja, hogy méheink ki tudják használni a térség medvehagymavirágzását. A terület történelmi vonatkozása, hogy a méhesünk előtti út mentén húzódott 1918-1921 között a demarkációs vonal, amely a szerbek által megszállt baranyai részeket elválasztotta a megmaradt magyarországi területektől. Szerencsére azonban Pécs városát és Baranya nagy részét a trianoni döntés Magyarországnak ítélte és 1921-ben ez a terület is visszakerült az anyaországhoz.

A terület méhészetileg elsősorban a tömeges medvehagymavirágzás miatt értékes, mely növénynek sajátos ízvilágú méze igazi kuriózumnak számít. A Mecsek mellett hazánkban ugyanis a medvehagyma még a Bakonyban fordul elő elvétve, de mézelni - azaz a méhek számára a mézérleléshez elegendő nektárt adni - igazán csak a Mecsekben, annak is leginkább az Orfű - Pécs - Mánfa közötti gerincén mézel. A medvehagymaméz jótékony hatását a régi idők méhészei a fokhagymához hasonlították; úgy tartották, hogy az ereknek és a vérkeringésnek nyújtott segítségében a reggel elfogyasztott egy teáskanálnyi medvehagymaméz olyan, mintha egy gerezd fokhagymát enne az ember a reggeli mellé.

Bár kétségtelen, hogy a terület fő specialitása a medvehagyma, de ezentúl az alacsonyabban fekvő környékbeli területek akácosai és a hegyvidék hárselegyes mecseki erdője is kiváló nektárforrást nyújt méheink számára.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram